WordPress Cache Temizle Ve WordPress Cpu Azaltma

cachewordpresWordPress Cache Temizle Ve WordPress Cpu Azaltma konumuzu wordpress tabanlı site kullanıcılarının sitelerinin hızlı açılması ve hostlarını veya sunucularını kasmaması için anlatıyoruz.
İlk öncelikle size en büyük tavsiyemiz şudur çok eklenti kullanmayın demiyorum çünkü yeri geliyor bir eklentiye ihtiyaç duyuyorsunuz ama daha sonra daha iyisini bulup diğerini siliyorsunuz.Fakat unutmayın ki her sildiğiniz eklenti kalıntılarıyla birlikte kalıyor.Şimdi bazı eklentiler var sunucudaki kalan kalıntıları silmek için fakat çiviyi çiviyle sökmeyelim diyorum ben o yüzden işlemlerimizi manuel anlatacağım ve size en güzelinden 4 adette WordPress site hızlandırma eklentileri sunacağım.

WP-Optimize Eklentisi : Bu eklenti ile bir çok işinizi yapabilirsiniz.Örnek vermek gerekirse,yazı yazarken devamlı taslaklara alınıyor ve buda yavastan şişmelere sebeb oluyor bunalrı silebilirsiniz. Post revisions dediğimiz olaydır bu.
Spma olarak yorumları toplu olarak silebilirsiniz.Ve daha fazlasını bulabilirsiniz.
Kurulum Ve Kullanımı : İlk öncelikle Buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Daha sonra ftp’den plugins klasörüne atınız ve admin panelinden aktifleştiriniz. Eklenti sol menüde yer alacaktır.

Şimdi bundan sonra yapmanız  Database Optimization Options yazısının altındaki tüm kutucukları işaretleyip process butonuna tıklamanızdır.

Hyper Cache Eklentisi : Bu eklenti ile tarayıcı ön bellekmeden tutun bütün işlevleri kolaylıkla yapabilrisiniz.Diğer cache eklentileri gibi de onlarca css dosyası ,butonlar ve karışıklığı yoktur.
Hyper Cache Kurulum Ve Kullanımı : Eklentiyi Buradan indiriniz.yukardaki eklenti gibi yapınız ve admin panelinden etkinleştiriniz.Daha sonra wp-content klasörü içine cache diye klasör oluşturup chmod izinlerini 777  yapınız.Bunların hepsini yaptıktan sonra admin paneli kısmından ayarlara geliniz ve Hyper Cache’yi seçiniz.Herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur.Üstteki clear butonuna tıklayınız yeter.Sitenizin aktifliğine göre çok hitli bir site ise bir iki saatte veya günde üç beş defa yapabilirsiniz.Hiç değilse günde bir defada uygulaya bilirsiniz.

DB Cache Reloaded Fix : Bu eklenti db’yi optimize etmenizi sağlar.Kullanımı gayet kolaydır.Bu eklentiyide Buraya tıklayarak indire bilirsiniz. Daha sonra üstteki anlattığımız eklenti kurulumu gibi kurunuz.
bir defaya mahsus alttaki kaydet,ön belleği temizle ve süresi dolan önbelleği temizle butopnlarını kullanınız.Daha sonra sizin bir şey yapmanıza gerek yok haftada bir kaydet harici diğer iki butonu kullanmanız yeterlidir.

dbclera

 

Bulk WP Smush.it : Bu eklentimiz ile resimlerimizin kb boyutunu düşürmek için kullanıyoruz.İndirmek için tıklayınız  .Üstteki eklentiler gibi kurulumunu yapınız.Daha sonra admin panelinden Ortam linkinin üstüne gelin ve  o bölümden bütün resimlerinizi seçiniz.Bundan sonra üstteki Toplu İşlemler bölümünden Bul Smush it seçiniz ve uygula deyiniz.Bu  şekilde resimlerinizi sıkıştırabilirsiniz.

Şimdi işimizi biraz daha zorlaştıralım.Ama bu işin en gereksinimli olan kısımıdır. Burada yapacağımız işlemi yaparken şunu söyleyim.Siteyi yeni kurduysanız veya kuracaksınız eklenti,tema gibi şeyleri yüklemediyseniz bunu şuan yapmayın.Bunu daha çok çok eklenti ve tema kurulumu yapmış kişiler yapmalıdır.Ve özellikle söylüyorum burada yaptığınız bir hata yani yanlış bir tabloyu silmek siteniz bazı yerlerin düzgün çalışmamasına sebep  olacaktır.
İlk önce cpanelimize girelim.Oradan php admine girelim sol menüden seçiminizi yapınız açılan bölümden wp_options tıklayıp,üstteki Satır sayısı:  500 yapıp enter basınız.Bütün tablolar önünüzde sıralanacaktır.Şimdi burada şu işlemelri uygulacağız.Gerçekten sağlam bir optimazsyon yapmak istiyorsanız option_name altındaki isimleri google de aratalım.Eğer atıyorum eski bir eklentinize ait ise işaretleyin,yok ne eklenti ne de eski temalarınıza ait bir şey ise müdahale etmeyiniz.

Bu şekilde ilk etapta bir zaman harcamanız gerecektir.Bundan sonra yapmanız gerekenler ise üstteki gösterdiğimiz eklentileri yapmanız ve bir eklenti veya tema silecek olursanız da bunu php_admin bölümünde de silmeyi unutmayınız…

Bulunamadı

Fotoğrafın 175. Yaşını Kutladılar

Samsung NX Club, Dünya Fotoğraf Günü etkinliği kapsamında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü işbirliği ile, Dünya Fotoğraf Günü için fotoğrafın 175. sene-i devriyesinde eğlenceli bir kutlama gerçekleştirdi.

Duayen fotoğraf sanatçılarıyla fotoğrafseverleri bir araya getiren etkinlikte, dünyaca ünlü müzisyen Okay Temiz katılımcılara unutulmaz bir perküsyon performansı sergiledi.
 
İstanbul, 20 Ağustos 2014 - Fotoğraf dünyasına yönelik yenilikçi ürün ve çalışmalar gerçekleştiren Samsung NX Club, 19 Ağustos Dünya Fotoğraf Günü’nde, fotoğrafın 175. yaş gününü duayenlerle kutladı. Fotoğrafseverler ve fotoğraf dünyasının usta isimleri, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü işbirliğiyle, üniversitenin Fındıklı kampüsünde gerçekleştirilen etkinlikte bir araya geldi.

Etkinlik kapsamında, ilk kez 2008'de sergilenen ve MSGSÜ Fotoğraf Bölümü mezunu basın mensubu fotoğrafçıların eserlerinden oluşan “Baykuşun Objektifinden” Sergisi, fotoğrafseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin yanısıra Türk fotoğrafının büyük ustalarının "İstanbul" temalı odyovizüel gösterisi ve Fotoğraf Bölümü’nün şeçme projeleri de bu etkinlik kapsamında katılımcılarla buluşmuş oldu. Ersin Alok, İbrahim Zaman, Gültekin Çizgen, Güler Ertan, Sabit Kalfagil, Ozan Sağdıç, Ali Öz, Mustafa Seven, Mehmet Bayhan gibi fotoğrafın duayen isimlerinin konuk olduğu ve katılımcılara TEMA Vakfından birer fidanın hediye edildiği etkinlikte aynı zamanda, dünyaca ünlü müzisyen Okay Temiz, ziyaretçilere keyifli bir perküsyon dinletisi sundu.

Samsung Türkiye Dijital Görüntüleme Ürün Grubu Satış ve Pazarlama Müdürü Cenk Güler, etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmasında fotoğrafçılığın gerçek emekle geliştiğinin altını çizerek, şunları söyledi: “İlk yıllarından itibaren insanın hayatına doğrudan tanıklık eden fotoğraf, bu uğurda gönül vermiş kişilerin değerli emekleri sayesinde, yıllar içinde hayatın her alanında kendine benzersiz bir yer edindi. Bakış açısıyla ana hayat veren ve anı zamanın ötesine taşıyan bütün değerli fotoğraf sanatçıları, övgüyle anılmayı hak ediyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ Fotoğraf Bölümü işbirliği ile , Dünya Fotoğraf Günü’nü bu yıl da , usta isimler ve tüm fotoğrafseverlerle kutlamaktan dolayı çok mutluyuz. Samsung olarak, bu keyifli etkinliği gerçekleştirmekten ve teknolojimizle fotoğrafçılığın gelişmesine katkı sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz.”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölüm Başkanı Prof. Nihal Kafalı ise şu sözlerle etkinliği değerlendirdi: “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölüm Başkanı Prof. Nihal Kafalı ise konuşmasında Fransız Bilimler Akademisi'nde fotoğrafın bulunuşunun ilanının 175. Yılını, Samsung NX Club işbirliğinde kutlamaktan; Türkiye'nin en köklü ve tek sanat üniversitesinin, dinamik kadrosu ile gelecek vizyonunu sürekli geliştiren bir Bölümü olarak fotoğrafa, fotoğraf sanatçılarına ve fotoğraf eğitimine verdiği değeri, gerçekleştirdiği etkinliklerle gösteren sektörel paydaşları ile birlikte çalışmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve sözlerini "Bu güzel ve zengin etkinlikte duayen fotoğrafçılar, fotoğraf eğitimine yıllarca emek vermiş değerli hocalarımız ve fotoğrafseverlerle birlikte olmaktan ayrıca öğrencilerimizin ve basında görev alan mezunlarımızın çalışmalarını değerli konuklarla paylaşmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz." diyerek bitirdi. Etkinliğe aynı zamanda, Samsung NX Serisi fotoğraf makineleri kullanıcılarını buluşturan NX Club platformu üyeleri de katıldı. NX Club, NX Serisi kullanıcılarının bir araya gelerek iletişim kurabildikleri, fotoğrafçılık ve yeni NX ürünleriyle ilgili eğitim programlarını ve fotoğraf severlerin keyifle katılabileceği sosyal etkinlikleri içeren bir platform olma özelliği taşıyor.

 

3 yorumlar

  1. Süper ötesi bir makale olmuş. SEO eklentisi hakkında bilgi arıyorumdum ama blogun hızıyla alakalıda sorunlar vardı. Bilgiler doyurucu bilgiyle dolmuş makale, boş laf söylenmemiş. Elinize sağlık. Bir Bloglarda kullanılan En iyi SEO eklentileri hakkında bi makale yazsanız, aradım ama burada pek bir şey bulamadım. Bu sorunumuzu makaledeki bilgilerden faydalanarak hallettik.Tekrar teşekkürler.

  2. teşekkürler harika yazı olmu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × one =